
Możliwości kotłów kondensacyjnych
Aktualnie na rynku są dostępne kotły kondensacyjne do mieszkań, domów jednorodzinnych i wielorodzinnych, które działają na gaz lub olej opałowy. Kotły takie można montować zarówno w nowych, jak i modernizowanych instalacjach centralnego ogrzewania. Nowoczesne ścienne grzejniki gazowe można zamontować np. w łazienkach i kuchniach. Warto zaznaczyć, że kotły kondensacyjne najwyższą sprawność osiągają przy współpracy z ogrzewaniem podłogowym i niskotemperaturowymi instalacjami grzejnikowymi. Systemy z zainstalowanymi konwencjonalnymi grzejnikami nie zawsze pracują w trybie skondensowanym, ale wydajność jest wyższa niż w przypadku urządzeń konwencjonalnych. Nowoczesne kotły kondensacyjne można również uzupełnić o akcesoria ułatwiające obsługę. Przykładowo może być wyposażony w układ sterowania, który może zdalnie zaprogramować zachowanie kotła w zależności od takich czynników jak pora dnia czy długie nieobecności. Sygnały ze sterownika przesyłane są do kotła bezprzewodowo, dzięki czemu przy montażu takiego układu nie trzeba montować przewodów do ściany.
Kocioł kondensacyjny – jak działa?
Aby zrozumieć zalety gazowych kotłów kondensacyjnych, należy najpierw zrozumieć, jak działają takie urządzenia. To właśnie jego funkcja wpływa na wysoką sprawność i energooszczędność. Istotą kotła kondensacyjnego jest możliwość schłodzenia spalin do temperatury 30°C. Pozwala to na znacznie efektywniejsze wykorzystanie energii ze spalania gazu niż w przypadku tradycyjnych kotłów. W tym ostatnim większość ciepła jest tracona i uwalniana do atmosfery przez komin. Z drugiej strony w kotłach kondensacyjnych temperatura spalin jest znacznie obniżona, tak że para wodna zawarta w tych spalinach skrapla się. W rezultacie ciepło jest rozpraszane i dostępna jest dodatkowa energia, którą można wykorzystać do ogrzewania domu, jak również do podgrzewania wody.
Kotły kondensacyjne i ich zalety
Sposób działania gazowych kotłów kondensacyjnych w opisany powyżej sposób daje im największą zaletę ogrzewania gazowego: bardzo wysoką sprawność, prawie 100%. Oznacza to, że prawie cała energia ze spalania gazu służy do ogrzewania wody w całym domu. Poprzez to do podgrzania takiej ilości wody zużywa się mniej energii niż w przypadku innych rodzajów kotłów. Dzięki temu są bardziej energooszczędne (zmniejszają koszty ogrzewania) i znacznie mniej zanieczyszczają środowisko naturalne, w odróżnieniu do innych kotłów. Około 11% energii można odzyskać za pomocą gazowego kotła kondensacyjnego. Oznacza to zminimalizowanie zużycia gazu nawet o 20% w ciągu roku. W efekcie, np. czteroosobowa rodzina, która mieszka w domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych rocznie zaoszczędzi około 560 zł na rachunkach za gaz. Ogrzewanie gazowymi kotłami kondensacyjnymi jest prawie bezobsługowe. Wszystkim steruje zaawansowana automatyka. Ponadto w Twoim domu nie ma nieprzyjemnych zapachów ani zanieczyszczeń związanych ze spalaniem paliw stałych. Dlatego zainstalowanie tego typu kotła zapewnia wysoki komfort mieszkańcom. To ważny temat, ponieważ dzisiejsi najemcy często poszukują systemu grzewczego, który będzie nie tylko tani, ale i wygodny. Gazowe kotły kondensacyjne to połączenie oszczędności i wygody.
Piece i kotły gazowe kondensacyjne znajdziesz na stronie: https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/sklep/kondensacyjne.html