
Woda mineralna czy źródlana- co wybrać?
Woda to najzdrowszy napój świata. Powinniśmy pijać jej codziennie około 1, 5 litra. Coraz więcej osób bardziej świadomie podchodzi do kwestii nawadniania organizmu i dba o to, by dostarczać sobie odpowiedniej ilości płynów. Gdy sięgamy w sklepie po wodę często zastanawiamy się, czy lepszym wyborem będzie nieco tańsza woda źródlana, czy jednak woda mineralna. Odpowiedź jest prosta. Zdecydowanie warto sięgać po wodę mineralną i to taką o średnim lub wysokim stopniu mineralizacji. Aby odnieść jak największe korzyści dla zdrowia, wybierzmy wodę zawierającą powyżej 1000 mg składników mineralnych na litr. Pijąc taką wodę, dostarczamy organizmowi wapnia, magnezu, jodu i wielu innych pierwiastków.
Wodę trzeba pić przez cały rok, a nie tylko latem, kiedy więcej się pocimy
Jesienią, zimą i na wiosnę z reguły dostarczamy z pożywieniem mniejszych ilości składników mineralnych, dzięki piciu wysokozmineralizowanej wody, wyrównamy niedobory.
Szczególną uwagę na odpowiednie nawodnienie organizmu powinny zwrócić kobiety w ciąży, matki karmiące, dzieci, osoby starsze oraz wszyscy, którzy uprawiają sport. Dzięki piciu wody wszystkie procesy w organizmie przebiegają sprawniej, metabolizm utrzymuje się na wysokim poziomie, usuwanie toksyn i zbędnych produktów przemiany materii zachodzi efektywnie, mózg funkcjonuje lepiej. Pamiętaj więc o regularnym piciu wody, najlepiej mieć ją zawsze przy sobie i popijać przez cały dzień małymi łykami.
Woda a otyłość
Otyłość jest obok chorób serca plagą współczesnych, wysokorozwiniętych społeczeństw, a i często owe choroby wywołuje. Mylne jest jednak przekonanie, że wynika wyłącznie ze złego odżywiania, ponieważ częsty powód otyłości, to zaburzona gospodarka wodna organizmu.
Jak duże ma ona znaczenie, świadczyć może, chociażby fakt, że w ponad siedemdziesięciu procentach składamy się z wody. To ona odpowiada za rozprowadzanie po ciele wszelkich minerałów i mikroelementów, a codzienne uzupełnianie elektrolitów, w takiej albo innej formie, temu zdecydowanie sprzyja. Zdarza się jednak, że coś zaburza tę gospodarkę i w organizmie tworzy się nadmiar wody, co już samo w sobie prowadzi do otyłości, niosąc jednakże ze sobą znacznie poważniejsze zagrożenie.
Dzięki wodzie pozbywamy się bowiem z ciała wszelkiego rodzaju toksyn, a gdy gospodarka wodna zostaje zaburzona, trucizny owe w organizmie pozostają, a co gorsza kumulują się, na stałe wrastając w tkanki. Dlatego w każdym wypadku otyłości bardzo istotna jest diagnoza, czyli poznania przyczyny jej powstawania. Nie zawsze jest to nieumiarkowanie w jedzeniu, a czasami wystarczą odpowiednie suplementy diety, a by ową gospodarkę wyregulować.
Pić musimy, ale kumulować wody już nie. Konieczna jest ciągła wymiana elektrolitów, aby organizm mógł otrzymywać pożyteczne związki, a jednocześnie miał możliwość pozbycia się wszelakiej odmiany trucizn.